• Sparkle Festival

  • OLDS - APRIL 5-7, 2019 FINAL

  • Friday, April 5

    6:25 pm    Ukrainian Tanets - JR Ukrainian Gold
    Cheer Team - Musical Theatre 1/2 Gold; Sparkle Award
    The Hop - Musical Theatre 3 Gold
    7:20 pm    Copa De La Vida - Jazz 6 Gold
    The Heart of Rock N Roll - Jazz 5 Gold
    Let's Get Loud - Jazz 7 Gold
    8:35 pm    Love Runs Out - SR Jazz High Gold

     

  • Saturday April 6

    9:00 am    Rewrite The Stars - Ballet 1/2 Silver
    11:35 am  Mackenzie Cox  Gold; Sparkle Award
    Cheyenne Delorme  Gold
    Ashley Davidson - Lyrical  Gold
    12:10 pm  Ev'rybody Wants To Be A Cat - Pre Primary Ballet  Gold; Sparkle Award
    Let It Go - Primary Ballet  Silver
    1:40 pm    42nd Street - SR Musical Theatre  High Gold; Choreography FINALS - That's Entertainment Award
    2:30 pm    The Bare Necessities - Tap 1  Gold
    Choo Choo Boogie - Tap 4  Gold; Choreography
    3:05 pm    Gery-A-Trix - Sr Hip Hop  Gold; Sparkle Award
    4:00 pm    Swing - SR Tap  High Gold; Choreography  FINALS - Adjudicator's Choice Award
    4:30 pm    Hutsulski Melody - Inter Ukrainian  Gold
    Only You!! - Inter Musical Theatre  Gold; Sparkle Award
    5:30 pm    Hat Dance - Ballet 3/4  Gold; Sparkle Award
    6:15 pm    Ashley Davidson - Contemporary  High Gold
    6:50 pm    Brave - Inter Lyrical  High Gold; Choreography  FINALS - Top Level 2 Award out of 41 groups
    7:45 pm    Carol Of The Bells - SR Ballet  Silver
    Cane Dance - Ballet 5  Gold

  • Sunday April 7

    9:30 am    Route 66 - Jazz 1/2  Gold; Sparkle Award
    10:05 am  Emma Marsales   High Gold; Sparkle Award
    10:40 am  Jump Shout Boogie - Jazz 4  Gold; Choreography
    Born Ready - Jazz 3  Gold; Sparkle Award
    12:00 pm  Mighty River - SR Lyrical  Gold; Sparkle Award
    1:40 pm    Ayvrielle Taylor  Gold
    2:20 pm    Faded - SR Contemporary  Gold; Sparkle Award
    3:25 pm    Good Times - JR Hip Hop  Gold; Sparkle Award
    Pick Up The Pieces - Inter Hip Hop   High Gold
    4:35 pm    Enjoy Yourself - Mini Hop Hop   Gold
    S.W.A.T. - Boys 1  Gold; Sparkle Award
    Boys To Men - Boys 2  Silver
    5:20 pm    Swingin' Radio - Tap 7  Gold; Sparkle Award
    Swing Dance Party - Tap 5  Gold
    5:55 pm    Madison Maxwell  Gold
    Morgan Cox  High Gold; Sparkle Award
    6:30 pm    Scatman - Teen Jazz  Gold; Sparkle Award